Kübital Tünel Sendromu

İkinci sıklıkta gözlenen sinir sıkışma sendromudur. Dirsek bölgesinde küçük parmak ve yüzük parmağının yarısının duyusunu sağlayan, elin kısmen hareketlerinden sorumlu olan ulnar sinirin sıkışması ile ortaya çıkar.

Dirsek ekleminin uzun süreli kıvrık (90 derece üzerinde) pozisyonda olmasını gerektiren durumlar(Araç kullanımı, bilgisayar başında çalışma, uzun süreli telefon kullanımı), eski dirsek eklemi kırıklarına bağlı şekil bozuklukları ve spor yaralanmaları dirsekte kübital tünel üzerinde sinir sıkışmalarına neden olabilir.

Hastalarda erken dönemde yakınmalar genellikle küçük parmak ve yüzük parmağında uyuşmalar, karıncalanma, dirsek bölgesinde elektriklenme şeklinde başlar.

İleri dönemde beceriksizlik, küçük objeleri kullanmakta zorluk, elde incelmeler gözlenebilir. Yakınmalar dirseğin bükülü olduğu zamanlarda artar.

Tanıda Fizik muayene yöntemleri ve Elektrofizyolojik çalışmalar (EMG) önemlidir.

Cerrahi tedavi öncesi hastaların yakınmalarını azaltmak üzere aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

  • Atel uygulaması (dirseği düz pozisyonda tutan)
  • Aktivite değişiklikleri (Dirsek pozisyonunun düzeltilmesi)
  • NSAİ İlaçlar, B6 Vit- Rehabilitasyon

Kübital tünel sendromunun cerrahi tedavisinde genellikle bölgesel anestezi altında, kanal içerisinde sinirin üzerinde sıkışıklığa neden olan bağın kesilmesi ile kanal içi basıncın azaltılması hedeflenir.

Diğer Hastalıklar ve Tedaviler

TÜM HASTALIKLAR & TEDAVİLER

El cerrahisine yönelik özel bilgi ve deneyim gerektiren uygulamalar için bizimle iletişime geçin!

RANDEVU AL