De Quervain's Hastalığı

1895 yılında Fritz De Quervain tarafından tanımlanmıştır. El bileğinin dış tarafında özellikle başparmak hareketleri ile ortaya çıkan ağrılarla karakterize bir hastalıktır. Başparmağı kaldıran tendonlar el bileğinin dış tarafında  bir tünel içerisinden geçerler. Bu tendonlarda ortaya çıkan kalınlaşma, tünel içerisinde ödem ve daralma nedeniyle el bilek ve özellikle başparmak haketleri ile ağrı ortaya çıkar. Sık tekrar eden el bilek ve baş parmak hareketleri, ani zorlayıcı hareket veya egzersizler bu hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunurlar.

El bileğinin dış tarafında tünel  üzerinde ağrı, hassasiyet ve zaman zaman ortaya çıkan şişik gözlenebilir. Finkelstein testi (baş parmak avuç içine alındıktan sonra el bileği baş parmağın aksi yönüne çevrildiğinde ağrı duyulması) pozitiftir. Baş parmağı kaldırmaya yönelik hareketlerde ağrı vardır.

Hastalığın tedavisinde erken dönemde Ağrı kesici ve steroid olmayan anti inflamatuvar ilaçlar ağrı kontrolüne yardımcı olur. Buz tedavisi uygulanabilir.

Atelleme (Splint) uygulamaları ile tendonun isirahati sağlanmaya çalışılır.

Uygulanan birinci basamak tedavilere cevap vermeyen hastalarda sıkışıklık olan tünel içerisine kortikosteroid enjeksiyonları yapılabilir.

Hastaların tüm bu uygulanan tedavilere cevap vermediği durumlarda bölgesel anestezi ya da lokal anestezi altında sıkışma olan tünelin gevşetilmesi ameliyat gerçekleştirilir.

Diğer Hastalıklar ve Tedaviler

TÜM HASTALIKLAR & TEDAVİLER

El cerrahisine yönelik özel bilgi ve deneyim gerektiren uygulamalar için bizimle iletişime geçin!

RANDEVU AL